Gorzkie Żale to typowo polskie nabożeństwo wielkopostne. Oparte jest częściowo na średniowiecznych misteriach pasyjnych, częściowo zaś jego struktura przypomina dawną Jutrznię (Zachęta - Hymn - dwie Pieśni). Na ich podstawie ks. Wawrzyniec Benik ze Zgromadzenia Misjonarzy ułożył tekst nowego nabożeństwa, które pierwszy raz odprawione zostało w kościele Świętego Krzyża w Warszawie 13 marca 1707 r. Pierwotnie przeznaczone było ono dla Bractwa Świętego Rocha, szybko jednak rozpowszechniło się wród wiernych w całej Polsce. W każdą niedzielę Wielkiego Postu odprawia się jedną część Gorzkich Żali. W Wielki Piątek odmawia się całe trzy części.
Podczas nabożeństwa Gorzkich Żali głoszone są kazania pasyjne. W naszej wspólnocie parafialnej głosi je ks. kan. Krzysztof Mudlaff - Ojciec Duchowny z Gdańskiego Seminarium Duchownego.
Zapraszamy na to nabożeństwo w każdą niedzielę Wielkiego Postu na godz 17:00.
Kazania Pasyjne - posłuchaj:
Nauka 1 /05.03.2017 r./-
Nauka 2 /12.03.2017 r./-
Nauka 3 /19.03.2017 r./-
Nauka 4 /26.03.2017 r./-
Nauka 5/09.05.2017 r./-
Ważnym elementem Gorzkich Żalów jest kazanie pasyjne. Będąc rozważaniem tajemnic związanych z cierpieniem i śmiercią Jezusa jest ono jedną z form katechezy dla dorosłych. Specyfika tych kazań polega na tym, że podejmują one najboleśniejsze problemy nurtujące słuchaczy. To, co jest codziennym krzyżem dla uczestników Gorzkich Żalów zbliża ich do Chrystusa zmagającego się z cierpieniem i krzyżem. W kazaniach pasyjnych na pierwszy plan wysuwa się pomoc wiernym w dorastaniu do odpowiedzialności za twórcze wykorzystanie czasu doświadczenia. Rozważania pasyjne w dużej części są kaznodziejskim komentarzem do ewangelicznych opisów męki Chrystusa. Z tej racji mogą być pomocą dla wszystkich czytających Pismo Święte. Komentarz ten bowiem ułatwia dostrzeżenie aktualności wydarzeń Wielkiego Tygodnia, nie tylko z punktu widzenia dzieła odkupienia, ale i z racji naśladowania Chrystusa na drodze ociekającej krwią.